- İdil Prodüksiyon

VSAT SYSTEM


VSAT (Very Small Aperture Terminal) sistemi küçük çaplı antenlere (0,8 m – 2,4 m ) sahip uydu yer istasyonlarının genel adıdır.

logo_vsat

VSAT sistemi, Merkez Yer İstasyonu (Hub İstasyonu) ve coğrafi olarak birbirinden uzak noktalar arasında çift yönlü uydu iletişimini sağlayan bir sistemdir. VSAT Sistemleri ses, veri, internet, intranet, Video Konferans vb. bir çok servisi destekler.

vsat_system

VSAT Networkünde bulunan tüm kullanıcıların internete erişmesi, Network operasyon merkezinde (NOC) bulunan, merkezi bir uydu yer istasyonu üzerinden gerçekleşir. VSAT kullanıcıları, uydu üzerinden, merkez uydu yer istasyonuna ulaştıktan sonra, merkez uydu yer istasyonu altyapısında bulunan ağ cihazları üzerinden internete erişirler.


VSAT terminalleri point-to-point (noktadan noktaya) ya da point-to-multipoint (noktadan çok noktaya) haberleşme için kullanılan uydu terminalleridir.VSAT terminalleri ile farklı coğrafi konumlardaki istasyonlar arasında ses,data ve video taşınabilmektedir. Anten boyutları 0.9m-2.4m çapları arasındadır. Ev kullanıcılarına ya da şirketlere, karasal sistemlerin ulaşamadığı farklı coğrafyalarda hizmet verirler. Deniz üzerinde bulunan bir petrol rafinerisinde, kıtalar arası yolculuk eden gemilerde, Mobil araçlar üzerinde ya da kırsal bir alandaki baraj şantiyesinde kullanılabilirler. Sistem ihtiyaçlarına göre farklı network tasarımlarına olanak vermektedir.


Tek bir network üzerinden çift yönlü ses,data ve video aktarımı,
Kolay ve kısa sürede kurulum (2.4 metrelik bir antenin kurulması ve devreye alınması 2-3 gün gibi bir süre almaktadır.)
Network rahatlıkla genişletilebilir. Coğrafi nedenlerden dolayı altyapının olmadığı yerlerde düşünülebilecek en pratik çözümdür.
Yeni lokasyon ekleme maliyetinin düşük olması.
Haberleşme sistemlerinden beklenen en önemli parametrelerden biri olan Availability (Kullanılabilirlik) oranının %99.5-%99.9 gibi oldukça yüksek bir seviyede olması.
Bandgenişliğinin lokasyonlar arasında istendiği gibi dağıtılmasına olanak tanıması
Hizmet çeşitliği ile yapıcı bir yönü olan VSAT sistemi, sadece ulusal sınırlar içinde kalmayıp, uydunun kapsama alanında bulunan her yerde kullanılabilir. Güvenlik, VSAT sisteminde kullanılan özel algoritmalar yardımıyla üst düzeye çıkartılmıştır. VSAT sistemi hızlı bir şekilde değişen haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek esnek bir yapıya sahiptir.


VSAT sistemleri;


1. Kolay Kurulum: Sistem bir çanak anten montajını takiben basit bir konfigürasyonla birkaç saatte çalışır hale gelebilmektedir.
2. Yaygın Coğrafya: Sistem karasal bağlantıya ihtiyaç bırakmadığından, özellikle taşra uygulamalarında avantaj sağlar. Uydu kapsama alanında herhangi bir noktada kullanılabilir.
3. Esnek Ücretlendirme: Servis sağlayıcılar, çeşitli uygulamalar için farklı tipte ücret paketleri önerebilmektedir. Bunlar arasında “kullandığın kadar öde” gibi paket miktarına bağlı olanlar veya belirli bir kapasiteyi tahsis ederek kiralık hat benzeri uygulanan ödeme tipleri sayılabilir.
4. Taşınabilirlik: Gerekli durumlarda sistem farklı bir noktaya taşınabilir.


Sistem, uploadda 2Mbps’ye kadar, downloadda ise 4Mbps’ye kadar hızıları destekler.

© 2016 Tüm hakları saklıdır. | Tasarım & Kodlama: Arivisti